Niezwykły kalifornijski dom z betonu, szkła, stali i aluminium
Właściciele są naukowcami, zajmującymi się ochroną środowiska. Zależało im na stworzeniu domu pasywnego. Takie założenia zdeterminowały m.in. wybór systemów aluminiowych Reynaers Aluminium do okien, drzwi i przeszklonych ścian. Realizację projektu powierzyli pracowni architektonicznej Faulkner Architects. Budynek idealnie wtapia się w otaczającą go naturę, czerpie z jej dobrodziejstw.
2019-06-25, 13:07

Pierwotnie właściciele chcieli przebudować ranczo z 1954 roku, leżące u podnóża góry
w Valley Oak w Kalifornii. Niestety okazało się to niemożliwe. Dlatego zdecydowali się na budowę nowego domu, ze starej konstrukcji zachowując jedynie kominek, który został obudowany betonem, w taki sposób, że pion kominowy stał się elementem nośnym.

Przestrzeń otwarta na świat

Rodzina pragnęła domu otwartego na świat, stąd pomysł na ogromne przeszklenia, uzyskane dzięki systemom Reynaers Aluminium, dedykowanym takim rozwiązaniom. Do stworzenia ogromnej, bo wysokiej aż na dwie kondygnacje przeszklonej ściany w pomieszczeniu na parterze, wybrano system fasadowy CW 50, zapewniający nieograniczoną swobodę projektowania oraz maksymalne nasłonecznienie wnętrz. Tam, gdzie architekci chcieli połączyć wnętrze z otaczającą dom naturą, zapewniając płynne przejście, zastosowano termoizolowany system podnoszono-przesuwny Concept Patio 130, który spełnia najwyższe standardy izolacyjności, stabilności (maksymalna waga skrzydła wynosi 300 kg) i bezpieczeństwa. Oprócz tego do konstrukcji okien wykorzystano system okienny CS 68. To rozwiązanie wprost idealne dla budynków, z których roztacza się piękny widok. 

Oprócz tego właściciele chcieli mieć dom z otwartymi przestrzeniami, w których poszczególne pomieszczenia o różnych funkcjach będą się przenikały, tworząc spójną całość. Architekci, tworząc projekt, dążyli do maksymalnej prostoty, żeby dom nie przyćmił swoim wyglądem naturalnego otoczenia.

Zeroenergetyczne rozwiązania

W całym projekcie postawiono na koncepcję zrównoważonego rozwoju, zastosowano materiały budowlane, które nie wymagają konserwacji – kortenowska stal na zewnętrznych ścianach, drewno we wnętrzach, beton – chodziło o uzyskanie zerowego rocznego kosztu eksploatacji. Przeszklenia o wysokich parametrach izolacyjności termicznej znacznie zmniejszają koszt chłodzenia i ogrzewania budynku. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu systemów aluminiowych Reynaers Aluminium. System fotowoltaiczny o mocy 8,1 kW produkuje więcej energii niż zużywa dom w ciągu roku. Deszczówka jest zbierana do specjalnych zbiorników i wykorzystywana w toalecie i w pralni. Oprócz tego zastosowano również pompę ciepła do ogrzewania i chłodzenia domu, co pozwoliło znacznie ograniczyć zużycie energii.

Uwaga: zdjęcia należy podpisywać nazwą pracowni architektonicznej i nazwiskiem fotografa – „architekt: Faulkner Architects, fotograf: Joe Fletcher”

Informacje o projekcie:

Lokalizacja: Orinda, Kalifornia, USA

Architekt: Faulkner Architects

Producent: Fenestration Concepts

Fotograf: Joe Fletcher

Zastosowane systemy Reynaers Aluminum:

Okna: CS 68

Systemy przesuwne: CP 130

Ściany osłonowe: CW 50

REYNAERS ALUMINIUM to czołowy europejski producent innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska
i energooszczędnych systemów aluminiowych dla okien, drzwi, ścian osłonowych, systemów przesuwnych, osłon przeciwsłonecznych oraz ogrodów zimowych. Produkty marki są dziś dostępne w przeszło 70 krajach na 5 kontynentach.

Ponad pół wieku doświadczenia, nowinki technologiczne wprowadzane na podstawie wyników ponad 150 badań, a także wykwalifikowana kadra licząca ponad 2200 pracowników, pozwalają firmie tworzyć produkty gwarantujące najlepszą jakość i funkcjonalność połączoną z estetyką i niebanalnym designem.

KONTAKT / AUTOR
Martyna Dróżdż
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.