Equator IV. Dobra miejska architektura dla Warszawy
Jedynymi ograniczeniami są te, które sami sobie narzucamy. Autorzy nowoczesnego biurowca Equator IV udowodnili, że prosta, funkcjonalna bryła wcale nie krępuje wyobraźni. Obok niebanalnej fasady budynku, stworzonej z użyciem systemów Reynaers Aluminium, nikt nie przejdzie dziś obojętnie.
2019-03-31, 10:33

Equator IV. Dobra miejska architektura dla Warszawy

Jedynymi ograniczeniami są te, które sami sobie narzucamy. Autorzy nowoczesnego biurowca Equator IV udowodnili, że prosta, funkcjonalna bryła wcale nie krępuje wyobraźni. Obok niebanalnej fasady budynku, stworzonej z użyciem systemów Reynaers Aluminium, nikt nie przejdzie dziś obojętnie.

Equator IV, nowoczesny biurowiec klasy A, to ostatni z czterech budynków kompleksu biurowego Equator Office Park. Ma 14 nadziemnych kondygnacji i ocenę Very Good w certyfikacji BREAAM. Znajduje się na warszawskiej Ochocie pod adresem Aleje Jerozolimskie 100 i został zaprojektowany przez pracownię
APA Wojciechowski. Z jednej strony okna wychodzą na Aleje Jerozolimskie, z drugiej rozciąga się widok ponad torami Linii Średnicowej na Wolę i centrum Warszawy. Generalnym wykonawcą jest firma Warbud, za realizację fasad odpowiada firma Widok. Inwestorem jest Karimpol Polska. – Equator IV zwieńczył nasz proces inwestycyjny przy Alejach Jerozolimskich pomiędzy Placem Zawiszy a Dworcem Zachodnim. Biurowiec jest obecnie skomercjalizowany w 75 proc., a pozostałe powierzchnie cieszą się dużym zainteresowaniem. W budynku funkcjonuje fitness klub Zdrofit, mamy też najemców z sektora finansowego, IT i ubezpieczeń – mówi Andrzej Lany, Dyrektor Zarządzania Aktywami Karimpol Polska.

Pragmatyczna architektura pełna światła

Powierzchnia użytkowa biurowca to około 30,5 tys. mkw. Wielkość działki, lokalizacja i architektoniczny kontekst narzuciły budynkowi prostą, oszczędną formę. Autorzy inwestycji osiągnęli sugestywny
i elegancki efekt dzięki wykorzystaniu możliwości, jakie dają fasady. – Projekt Equatora IV jest wynikiem stricte logicznego myślenia, pozbawionego niepotrzebnej w tym wypadku ekspresji. Jednak nie można tego powiedzieć o elewacjach – zaznacza Michał Sadowski, współwłaściciel i wiceprezes zarządu pracowni architektonicznej APA Wojciechowski. – Projektując fasady, popuściliśmy wodze fantazji – opowiada architekt. – Do procesu twórczego zaproszone zostały światłocień oraz skrót perspektywiczny,
a ich współdziałanie stało się możliwe dzięki zastosowaniu odpowiednio zmodyfikowanego systemu ściany kurtynowej Reynaers Aluminium.

Od frontu i tyłu budynku w konstrukcji fasady można zobaczyć nieregularnie rozmieszczone wnęki, które są podświetlane w nocy. – Poza krawędź budynku po bokach wypuszczono z kolei pionowe pasy konstrukcji ze szkła i aluminium, co sprawia, że bryła wygląda ciekawiej i lżej. To tak zwana fasada wypuszczana – mówi Jarosław Rokita z firmy Widok, wykonawcy fasady Equatora. – Warto też zwrócić uwagę na zróżnicowanie głębokości pionowych maskownic aluminiowych profili.

Biuro pełne światła

Na każdym piętrze Equatora IV okna sięgają od podłogi do sufitu, co trzecie jest uchylne. – Usytuowanie biurowca zapewnia pomieszczeniom ekspozycję słoneczną o każdej porze roku, zatem od świtu
do zmierzchu wnętrza wypełnia naturalne światło – mówi Andrzej Lany, Dyrektor Zarządzania Aktywami Karimpol Polska. Wnętrza są doskonale doświetlone również dzięki temu, że zastosowano tu m.in. system MasterLine 8 Reynaers Aluminium, który ma wyjątkowo wąskie profile przy dużej powierzchni przeszklenia. Dla wszystkich systemów okiennych i fasadowych (CW 50 Reynaers Aluminium), wykorzystanych w nowym biurowcu, wybrano najwyższy standard izolacyjności termicznej, czyli HI+ (High Insulation Plus). – Dziś to już konieczność – mówi Jarosław Rokita z firmy Widok. – Najemcy zwracają uwagę na energooszczędność budynku i certyfikaty, które można uzyskać dzięki dobrym parametrom technicznym – tłumaczy. – Fasada, profile i przeszklenia muszą też dobrze chronić przed hałasem, który
w tym punkcie miasta jest bardzo duży – dodaje.

Architektura Equatora IV jest ponadczasowa i funkcjonalna. Nowoczesny budynek doskonale uzupełnia cały kompleks biurowy  i panoramę Warszawy. To architektura, która wygląda dobrze teraz i będzie wyglądała dobrze w przyszłości.

Najważniejsze informacje:

Nazwa budynku: Equator IV

Powierzchnia użytkowa: 30,5 tys. m kw.

Termin oddania do użytku: sierpień 2018

Inwestor/deweloper: Karimpol Polska

Projekt: APA Wojciechowski Sp. z o.o.

Generalny wykonawca: Warbud SA

Wykonawca fasady: Widok Sp. z o.o.  Sp. K.

Wykorzystane systemy Reynaers Aluminium: CW50 HI, ML 8, CS 86 HI (drzwi płytowe)



REYNAERS ALUMINIUM to czołowy europejski producent innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska i energooszczędnych systemów aluminiowych dla okien, drzwi, ścian osłonowych, systemów przesuwnych, osłon przeciwsłonecznych oraz ogrodów zimowych. Produkty marki są dziś dostępne w przeszło 70 krajach na 5 kontynentach.

Ponad pół wieku doświadczenia, nowinki technologiczne wprowadzane na podstawie wyników ponad 150 badań, a także wykwalifikowana kadra licząca ponad 2200 pracowników, pozwalają firmie tworzyć produkty gwarantujące najlepszą jakość i funkcjonalność połączoną z estetyką i niebanalnym designem.

KONTAKT / AUTOR
Martyna Dróżdż
POBIERZ JAKO WORD
Pobierz .docx
Biuro prasowe dostarcza WhitePress
Copyright © 2015-2024.  Dla dziennikarzy
Strona, którą przeglądasz jest dedykowaną podstroną serwisu biuroprasowe.pl, administrowaną w zakresie umieszczanych na niej treści przez danego użytkownika usługi Wirtualnego biura prasowego, oferowanej przez WhitePress sp. z o.o. z siedzibą w Bielsku–Białej.

WhitePress sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za treści oraz odesłania do innych stron internetowych zamieszczone na podstronach serwisu przez użytkowników Wirtualnego biura prasowego lub zaciągane bezpośrednio z innych serwisów, zgodnie z wybranymi przez tych użytkowników ustawieniami.

W przypadku naruszenia przez takie treści przepisów prawa, dóbr osobistych osób trzecich lub innych powszechnie uznanych norm, podmiotem wyłącznie odpowiedzialnym za naruszenie jest dany użytkownik usługi, który zamieścił przedmiotową treść na dedykowanej podstronie serwisu.